Tickets Venue Hotel Rotterdam Sponsors Contact
  DutchOpen >> Draws
 > Home
 
 > Today
 
 > News
 
 > Schedule
 
 > Draws
 
 > Players
 
 > Gallery
 
 > History

Powered by SquashSite

 
Dutch Open Squash 2010
16-21 Nov, Victoria Squash, Rotterdam
Round One
18 Nov
Quarters
19 Nov
Semis
20 Nov
Final
2
1 Nov
[1] Laurens Jan Anjema (Ned)
11/5, 11/7, 12/10 (55m)
Mathieu Castagnet (Fra)
[1] Laurens Jan Anjema
11/6, 5/11, 11/3, 14/12 (54m)
[5] Hisham Ashour
[1] Laurens Jan Anjema

11/5, 11/5, 11/1 (54m)

[4] Stewart Boswell

[1] Laurens Jan Anjema

11/7, 11/9, 11/13, 14/12  (105m)

[2] Cameron Pilley

[5] Hisham Ashour (Egy)
11/7, 11/4, 7/11, 11/7 (49m)
Davide Bianchetti (Ita)
[4] Stewart Boswell (Aus)
 11/5, 11/8, 11/7 (40m)
Dylan Bennett (Ned)
[4] Stewart Boswell
11/4, 5/11, 11/4, 11/7 (47m)
 [6] Simon Rosner
[6] Simon Rosner (Ger)
 13/11, 11/9, 9/11, 11/7 (67m)
Chris Simpson (Eng)
[Q] Jens Schoor (Ger)
11/2, 11/3, 11/7 (29m)
[7] Chris Ryder (Eng)
[7] Chris Ryder
14/12, 5/11, 5/11, 11/8, 11/8 (92m)
[3] Alister Walker
[7] Chris Ryder

11/9, 11/5, 11/8 (48m)

[2] Cameron Pilley

[Q] Joel Hinds (Eng)
11/6, 11/0, 12/10 (43m)
[3] Alister Walker (Eng)
[Q] Steve Finitsis (Aus)
11/6, 11/9, 4/11, 11/9 (80m)
[8] Aaron Frankcomb (Aus)
[Q] Steve Finitsis
11/9, 13/11, 5/11, 7/11, 11/7 (90m)
[2] Cameron Pilley
[Q] Piedro Schweertman (Ned)
12/10, 11/7, 11/5 (40m)
[2] Cameron Pilley (Aus)
Qualifying:

17-Nov, Finals:

Steve Finitsis (Aus) bt Julien Balbo (Fra)                       8/11, 11/2, 11/3, 11/8 (48m)
Piedro Schweertman (Ned) bt Kashif Shuja (Nzl)       12/10, 6/11, 11/5, 18/16 (62m)
Jens Schoor (Ger) Robbie Temple (Eng)                 8/11, 11/6, 9/11, 11/9, 11/8 (82m)
Joel Hinds (Eng) bt Scott Arnold (Aus)                                     11/9, 11/7, 11/9 (50m)


16-Nov, Round One:

Julien Balbo (Fra) bt Ben Ford (Eng)                             11/4, 11/5, 5/11, 11/9 (40m)
Steve Finitsis (Aus) bt Lewis Walters (Eng)                            11/3, 11/3, 11/5 (35m)
Kashif Shuja (Nzl) bt Sebastian Weenink (Ned)      11/9, 6/11, 7/11, 11/7, 11/5 (57m)
Piedro Schweertman (Ned) bt Frank Hartkoren (Ned)              11/8, 11/2, 11/6 (31m)
Jens Schoor (Ger) bt Rene Mijs (Ned)                                  11/5, 12/10, 11/8 (45m)
Robbie Temple (Eng) bt Rick Penders (Ned)                   11/7, 11/9, 2/11, 11/9 (33m)
Joel Hinds (Eng) bt Rasmus Nielsen (Den)              9/11, 11/9, 1/11, 11/6, 11/5 (70m)
Scott Arnold (Aus) bt Bart Ravelli (Ned)                                 13/11, 11/9, 11/5 (32m)

 2009 Draw

 

Dutch Open Squash 2010
16-21 Nov, Victoria Squash, Rotterdam
Round One
18 Nov
Quarters
19 Nov
Semis
20 Nov
Final
2
1 Nov
[1] Rachael Grinham (Aus)
11/8, 11/1, 11/4 (25m)
[Q] Victoria Lust (Eng)
[1] Rachael Grinham
 11/7, 11/1, 11/7 (29m)
[8] Manuela Manetta
[1] Rachael Grinham

11/9, 7/11, 12/10, 11/8 (45m)

[4] Vanessa Atkinson

[4] Vanessa Atkinson

11/9, 11/3, 11/7 (36m)

[2] Madeline Perry

[8] Manuela Manetta (Ita)
12/10, 7/11, 6/11, 11/6, 11/9 (60m)
Annelize Naudé (Ned)
[4] Vanessa Atkinson (Ned)
11/5, 11/5, 11/7 (25m)
Heba El Torky (Egy)
[4] Vanessa Atkinson
11/3, 6/11, 9/11, 11/9, 11/5 (51m)
[5] Sarah Kippax
[5] Sarah Kippax (Eng)
12/10, 12/10, 9/11, 11/3 (50m)
[Q] Sina Wall (Ger)
Orla Noom (Ned)
11/6, 8/11, 11/8, 11/7 (41m)
[7] Latasha Khan (Usa)
Orla Noom
11/8, 11/6, 11/5 (31m)
[3] Natalie Grinham
[3] Natalie Grinham

 11/4, 5/11, 11/9, 11/9 (42m)

[2] Madeline Perry

[Q] Emily Whitlock (Eng)
11/9, 11/3, 12/10 (25m)
[3] Natalie Grinham (Ned)
Kanzy El Dafrawy (Egy)
 12/10, 12/10, 9/11, 11/3 (50m)
[6] Aisling Blake (Irl)
[6] Aisling Blake
11/3, 11/9, 11/7 (39m)
[2] Madeline Perry
[Q] Nicolette Fernandes (Guy)
 11/9, 11/4, 11/5 (29m)
[2] Madeline Perry (Irl)
Qualifying:

Finals, 17-Nov:

Nicolette Fernandes (Guy) bt Leonie Holt (Eng)                    11/3, 11/9, 11/4 (20m)
Emily Whitlock (Eng) bt Lauren Selby (Eng)                          12/10, 11/8, 11/5 (30m)
Sina Wall (Ger) bt Milja Dorenbos (Ned)                                 11/5, 11/8, 14/12 (27m)
Victoria Lust (Eng) bt Milou Van Der Heijden (Ned)                11/4, 11/3, 11/6 (18m)

Round One, 16 Nov:

Nicolette Fernandes (Guy) bt Dagmar Vermuelen (Ned)         13/11, 11/7, 12/10 (24m)
Leonie Holt (Eng)  bt Melissa Meulenbelt (Ned)        11/8, 11/13, 8/11, 11/5, 11/9 (47m)
Lauren Selby (Eng) bt Margriet Huisman (Ned)                          11/7, 11/9, 11/6 (32m)
Emily Whitlock (Eng) bt Lotte Eriksen (Nor)                             11/6, 13/11, 11/8 (33m)
Sina Wall (Ger) bt Haidi Lala (Egy)                              
           11/9, 14/12, 11/7 (30m)
Milja Dorenbos (Ned) bt Gaby Schmol (Sui)       11/9, 10/12, 12/10, 10/12, 11/9 (60m)
Milou Van Der Heijden (Ned) bt Lisette Eschweiler (Ned)           11/6, 11/5, 11/3 (20m)
Victoria Lust (Eng) bt Brogan Lane (Eng)                                  11/5, 11/1, 11/8 (14m)

                      Scoreboard Editor            Full screen scoreboard